Туск идната недела ќе дојде во Македонија
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, идната недела ќе ја посети Македонија. Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, повод за посетата на Туск е мигрантската криза, улогата на Македонија во справувањето со неа, како и политичката состојба во македонската држава.

Посетата на Туск на Македонија ќе се случи во контекст на сѐ почестите предупредувања за нов бран бегалци, а како последица на сѐ посилните тензии меѓу ЕУ и Турција и заканите за раскинување на договорот за мигрантите.

Домаќин на Туск во Скопје ќе биде македонскиот претседател Ѓорге Иванов.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×