Туск: Северна Македонија ја заврши својата работа, сега е време ЕУ да ја заврши својата
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Напорите на вашата земја последните години беа извонредни, заедно ги издржавте една од најтеш миграциски кризи. Вашата земја го помина овој тест подобро од многу земји членки, изјави претседателот на Европскиот Совет, Доналд Туск, на денешната прес конференција во Владата заедно со премиерот, Зоран Заев.
tusk-zaev-696x464„Најдовте решение на политичките кризи во вашата земја, преку договор со Бугарија и Преспанскиот догов со Грција станавте шампиони на политичка зрелост во вашиот регион, ова достигнување е навистина импресивно“ дополни Туск.
Туск испрати поракана  на европските лидери дека Северна Македонија, како што рече на пресконференцијата, ја завршила својата работа  дека сега е време Европската Унија да ја заврши нејзината и да испорача датум за почеток на преговори во октомври.
„Вашата земја во последниве две годи направи се што се очекуваше од вас за да можат да се отпочнат преговори за пристап во ЕУ. Тоа останува да биде мој цврст став. Вашата земја направи се, затоа и дојдов денеска, сакам да биде кристално јасно дека не постои сомнеж во Брисел во врска со вашата политичка одлука за борба против корупцијата. Добро знаеме дека вашата влада е одлучна во ова“ додаде Туск.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×