Туск утре во посета на Скопје во пресрет на очекуваниот датум за преговорите со ЕУ
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск утре ќе престојува во посета на Република Северна Македонија.
туск заевТуск, како што информираа од Владата, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев.
По средбата предвидена е заедничка прес-конференција на Заев и Туск во 12:15 часот во Владата. Посетата на Туск на Скопје е во пресрет на очекуваната одлука за добивање датум за почеток на преговорите со ЕУ во октомври.
Мандатот на актуелниот претседател на Европскиот совет истекува на 1 декември, а на негово место ќе дојде премиерот на Белгија, Шарл Мишел.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×