Уапсен е потпретседателот на Samsung Electronics
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Потпретседателот на компанијата Samsung Electronics, Ли Џае Јонг, е уапсен во рамки на истрагата за корупција што доведе до отповикување на претседателката на Јужна Кореја, Парк Геун Хе.

Судот образложил дека неопходноста од апсење на Џае Јонг ја налагаат нови докази.

Истовремено, од страна на судот, отфрлено е барањето за издавање налог за апсење на претседателот на Samsung, Парк Санг Јин.

Компанијата е обвинета дека донирала сума од околу 36,3 милиони долари на невладини организации поврзани со Чои Сун Сил, блиска пријателка на јужнокорејската претседателка, во замена за поддршка на спорни зделки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×