Uber на Европскиот суд на правдата
Објавено на од во hi-tech & business

На Европскиот суд на правдата, највисокиот суд на Европската унија, денеска почна решавањето на многу важниот спор, што би можел да ја одреди иднината на бизнисот на многу мобилни апликации од делот на sharing економијата во ЕУ.

Најистакнатиот претставник на новата економија, што поради бизнис моделот трпи најмногу критики, Uber, пред судот ќе се обиде да докаже дека неговото работење се состои од пружање дигитална услуга, а не е превоз на патници.

Успее ли Uber да го докаже ова – дека не претставува конкуренција за класичните такси компании, тоа би можело да има значајни импликации врз бизнисот на сите други дисруптивни мобилни апликации во Европа.

Соодветно, и судски исход што не би му одел во корист на Uber, би ги обесхрабрил сите слични обиди во рамките на ЕУ.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×