Унгарија осомничена за злоупотреба на европски фондови
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Истрага на  Европската служба против измами (OLAF – European Anti-Fraud Office) открила „сериозни неправилности“ и случаи на конфликт на интереси во договор за изградба на улично осветлување на унгарски општини,  што било конфинансирано со европски фондови.

Службата не посочува имиња на вмешани лица, но според Волстрит журнал унгарската компанија Елиос иноватив која ги добила повеќе од овие тендери меѓу 2011 и 2015 година, во тоа време била сопственост на зетот на премиерот Виктор Орбан, Иштван Тиборц.

Унгарското обвинителство ги примило препораките на ОЛАФ и ги предала на надлежните судии.

Портпаролот на унгарската Влада изјави дека Будимпешта е за нова истрага по прашањето, и додаде дека тендерите биле организирани во тек на владеењето на претходната левичарска Влада.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×