UNHCR: Во 2015 соборен рекордот на бројот на бегалци и принудно раселени во светот
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Трагичниот рекорд од 2014 година, од безмалку 60 милиони луѓе кои поради војни или насилства биле принудени да ги напуштат своите домови, оваа година ќе биде надминат, соопштија од Обединетите нации.

„Со скоро милион луѓе кои годинава го поминале Медитеранот како бегалци и мигранти, поради конфликтите во Сирија и во другите делови на светот во кои продолжува да се предизвикува фрапирачки нов вид на човечко страдање, 2015 година веројатно ќе ги надмине сите претходни рекорди кога станува збор за глобалното присилно раселување“, се наведува во извештајот на UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees). Ако лани раселените ширум светот беа 59,5 милиони, годинава најверојатно ќе бидат над 60 милиони.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×