Урсула Брнс: Тоа кај што си, не значи и каков си
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Xerox CEO Ursula BurnsУрсула Брнс
претседател на Xerox

Позната како првата жена црнкиња што била на чело на Fortune 500 компанија, Урслула Брнс беше главен извршен директор на Xerox, гигантот производител на копир машини, а во поново време на решенија за менаџирање со документи,  од 2009 до крајот на 2016-та, а од 2010 година трае нејзиниот мандат како претседател на компанијата. Таа исто така, е и првата жена која наследила друга жена  на челна функција на толку голема компанија ,  а тоа беше поранешната директорка Ен Малкејхи.

 

Бевме многу сиромашни, мајка ми чистеше канцеларии и правеше уште триста други работи за да преживееме. Но, знаеше да каже: Тоа кај што си, не значи и каков си.  

Како стигнав до врвот? Па, секогаш со мислата, дека во секој момент, може да останам без работа. Мора да се борите од петни жили, да работите напорно и да бидете чекор пред времето.

Сфатив дека многу поубедлива сум си самата себеси и на другите, кога всушност го велам тоа што го мислам, наспроти тоа што си мислам дека другите сакаат да го кажам.

Најдобриот начин за да го извлечете најдоброто од луѓето е да не ги присилувате да бидат нешто што не се. И сега, што треба тие да бидат? Треба да имаат почит. Почит кон себе, кон работата, кон компанијата, кон вас како шеф…

Јас сум заговорник на промените и не се плашам да “скршам некое стакло“, ако треба понекогаш.

Соништата се остваруваат, но не без помош од другите, без добро образование, силна работна етика и храброст да се впуштите во неизвесност.

Децата се прилично жилави, не се секирајте. Не мора да стигнете на секој нивни спортски натпревар, не се обвинувајте себеси.

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×