Уставен суд разгледува иницијатива претседателот да помилува осудени за изборни нерегуларности
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Уставниот суд за денес закажа седница на која ќе се расправа за барањето да се смени законот за помилување со што ќе му се овозможи на претседателот на државата да помилува лица осудени за изборни нерегуларности.

Станува збор за барање за измена на Законот кој во 2009-та го потпиша поранешниот претседател Бранко Црвенковски, а во кој се наведува дека претседателот нема повеќе да има надлежност да помилува лица кои ќе бидат осудени за изборни нерегуларности.

Со сега доставената иницијатива, се бара претседателот повторно да може да помилува лица кои ќе бидат осудени за изборни нерегуларности.

Ова барање доаѓа откако Специјалното обвинителство го отвори предметот „Титаник“ со кој се истражуваат изборни нерегуларности во кои се вмешани актуелни и поранешни функционери.

ustaven

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×