Варуфакис ќе биде советник на британската опозиција, Лабуристите  
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Поранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис, ќе биде советник на опозициската британска Лабуристичка партија. Според зборовите на лидерот на Лабуристите, Џереми Корбин, кој сака да ја засили левата идеологија во партијата, Варуфакис ќе ја советува британската опозиција поради искуството во односите со Европската унија.

„Варуфакис е интересен, зашто очигледно поминал низ сите преговори (со Европската централна банка, со Европската комисија и Меѓународниот монетарен фонд)“, го дообјаснува Корбин ангажирањето на Варуфакис.

Последниот на почетокот на месецов создаде сопствена лева „паневропска“ политичка партија, одосно, движењето Демократија во Европа 2025 (DiEM25).

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×