Варуфакис тврди дека Каменос го поддржал враќањето на Грција кон драхмата во 2015 година
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

MICHALIS KARAGIANNISПоранешниот министер за финансии на Грција, Јанис Варуфакис тврди дека поранешниот коалициски партнер Панос Каменос се залагал за враќање на Грција кон драхмата за време на бурната прва година од владиниот мандат предводен од Сириза.

“Панос Каменос го поддржуваше враќањето на Грција кон драхмата во 2015 година и тврдеше дека ќе најде решение со помош на САД”, изјави Варуфакис за телевизијата Скај.

Варуфакис, исто така, одговори на обвинението на Каменос дека бил “вработен на Волфганг Шејбле”, поранешен германски министер за финансии.

“Ова можеше да се случи само во алтернативен универзум. Мојот германски поранешен колега ќе биде изненаден ако тој слушне такво нешто “, рече тој, додавајќи дека лидерот на независните Грци, Каменос воопшто не бил вклучен во преговорите со грчките кредитори.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×