Велика Британија е подготвена да ја напушти ЕУ без договор, следниот месец
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Најзначајното одбројување за иднината на Велика Британија. Брегзит брои ситно.

andrealeadsom

Британската влада е подготвена да ја напушти Европската унија без договор ако Парламентот не гласа за планот зa Брегзит на премиерката Тереза Мај, рече лидерот на владата во Долниот дом, Андреа Лилсом.

„Во суштина тоа е она што ќе се случи ако не гласаме за договор. Правен став е тоа што ние ќе заминеме без договор “, изјави Лидсом за Би-Би-Си во петокот.

„Во последните неколку недели имав два јавни состаноци во мојата изборна единица, а луѓето, без разлика дали гласаа за останок или за излез, реовладувачки е тоа што сите велат, продолжете сега”.

Меј претрпи последен пораз на нејзината стратегија за Брегзит во четвртокот, поткопувајќи го нејзиниот залог пред лидерите на ЕУ, кои треба да го одобрат договорот за Брегзит, ако ги прифатат нејзините отстапки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×