Велика Британија ќе изгуби најмалку 16 милијарди долари од Брегзит без договор
Објавено на од во Економија
Доколку ја напушти Европската Унија без трговски договор, Велика Британија би изгубила 16 милијарди долари, што веројатно би се зголемило доколку се пресметаат и индиректните ефекти. Конференцијата на Обединетите нации за трговија и развој (УНКТАД – УНКТАД), во извештајот цитиран од Ројтерс и Франс Прес.
skynews-brexit-get-ready-for-brexit_4761896Студијата на УНКТАД покажува дека Брегзит без договор би резултирал со загуби на извозот на Велика Британија во вредност од најмалку 16 милијарди американски долари, што е околу 7% од вкупната загуба на земјата кон ЕУ.
„Овие загуби би биле многу поголеми заради нецаринските мерки, граничните контроли и последователното нарушување на тековните производствени мрежи во Велика Британија и ЕУ“, се вели во извештајот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×