Венецуела продава злато за евра
Објавено на од во Економија

Емиратите ја спасуваат Венецуела со купување на 15 тони злато.

venecuela zlato1

Венецуела има намера да продаде 15 тони злато на Обединетите Арапски Емирати во наредните денови од резервите на Централната банка, кои ќе бидат платени во евра.

Ова го објави агенцијата Ројтерс, повикувајќи се на неименуван службеник кој е запознаен со планот.

Продажбата на резерви на злато оваа година започна на 26 јануари, кога три тони злато беа испратени кај Емиратите, соопшти официјален претставник.

Како што рече тој, минатата година Венецуела извезла злато во Турција во вредност од 900 милиони долари.

Планот е да продаде 29 тони злато до Обединетите Арапски Емирати до февруари за да обезбеди ликвидност за увоз на основни производи, додава изворот.

Според Централната банка, резервите на злато во Венецуела изнесуваат 132 тони и се поделени помеѓу Централната банка и Банката на Англија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×