Венецуела, Саудиска Арабија и Канада имаат најголеми резерви со нафта во светот
Објавено на од во Економија

Венецуела, Саудиска Арабија и Канада се првите три земји во светот по резерви на нафта, пишува „Бизплус“.

Венецуела е прва и располага со 297,7 милијарди барели, Саудиска Арабија со 268,4 и Канада со 173,2.

Пред неколку дена меѓународната заедница постигна договор со Иран поврзан со нуклеарната програма на оваа земја. Еден од ефектите за кои најчесто се разговараше ј и влијанието на овој договор на цената на нафтата во светот.

Инаку, Иран е на четвртото место по резерви на нафта, односно располага со 157,3 милијарди барели, а на петто место е Ирак со 140,3.

Следуваат Кувајт, Обединетите Арапски Емирати, Русија, Либија, а на десетто место на листата се наоѓа Нигерија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×