Венецуела, земјата со најголеми резерви на нафта, почна да увезува нафта
Објавено на од во Економија
Производство во земјата е намалена до под 1 милион барели на ден, како тоа е најниско производство од 16 години, пишува Bloomberg.
venezuela oilВенецуела е земја со најголеми нафтени резерви во светот. Сепак производството на суровина во јужноамериканската држава е намалено до такво ниво што таа е принудена да увезува сурова нафта за прв пат од пет години. Најголемата рафинерија на државната компанија Petroleos de Venezuela SA ќе се потпира на надворешни резерви.
Меѓу причините се прекините на струјата во целата земја и наметнатите санкции од САД против земјата. Државите увознички  беа најголемиот пазар за венецуелската нафта. Во јануари тоа се промени, откако Дoнaлд Tpамп вовeдe caнĸции против земјата и против државната енергетска компанија.
Запирање на струјата ја прекина работата на нафтените полиња, нафтоводите и пристаништата. Како последица на тоа нафтената индустрија беше принудена да престане своите активности. Petroleos de Venezuela SA, одлучила да купи сурова нафта од земја-членка на ОПЕК – Нигерија. На овој начин Венецуела ќе стави крај на периодот во кој не е увезена суровина од странство од 2014 година.
Околу 1 милион барели нафта вид Agbami биле извлечени во земјата по напорната работа порано во април. Оваа сума може да го компензира намаленото домашно производство.
Испораките на сортата Agbami ќе се користат за создавање на Merey што е мешавина од лесна и тешка нафта, бидејќи производството на лесната нафта исто така се намали во текот на годините. Според последните податоци на достапната продукција, таа опадна за половина во периодот 2002 -  2016 година до 313 000 барели на ден.
Последниот пат, во кој Венецуела увезе нафта, беше во 2014 година. Таа купи вида Alegrian и го мешаше со тешката класа Blend 16. Petroleos de Venezuela SA ја прекинува постапката по недоразбирања со алжирскиот нафтен производител Sonatrach и жалби од американските рафинерии, кои потоа стануваат најголемите купувачи на венецуелската нафтена компанија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×