Вера Јурова: Не смее да има никаков вид на амнестија или помилување!
Објавено на од во Интервју

Vera Jourova, Isabelle Falque-PierrotinВера Јурова
еврокомесар за правда

Силни пораки дека правдата мора да биде испорачана и во случаите на СЈО и во сите други случаи каде има сомневања за криминал и корупција праќа еврокомесарката за правда Вера Јурова.
„ Очекуваме Северна Македонија да продолжи со истрагите на случаите затоа што не смее да има никаков вид на амнестија или помилување на криминалот, што е нешто што исто и граѓаните го очекуваат – дека државата ќе продолжи со истраги. Сакаме да има многу добар Закон за јавно обвинителство и многу добар систем што ќе работи во интерес на граѓаните, што значи кога некој ќе изврши криминал треба да биде казнет.“ вели Јурова.
Јурова ќе биде дел и од новата Комисја и ќе раководи со портфолиото „европски вредности и транспарентност“, поле во кое повторно ќе има блиска соработка со земјава. Таа во Скопје учествуваше на Министерскиот дорумот за правда и внатрешни работи на Европска Унија и Западен Балкан.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×