(Видео) Google и Levi’s ја направија првата паметна јакна
Објавено на од во hi-tech & business

Google и Levi’s имаат со што ново да се пофалат. Тие ја информираа јавноста дека ја направиле првата паметна јакна, која е ред се наменета за велосипедисти.

Google ја искористил Jacquard технологијата која е уфрлена во јакна од тексас. А на неа се наоѓаат панели чувствителни на допир за контрола на уреди и други гаџети кои го олеснуваат животот. Се е направено отпорно на вода и пријатно за носење, па велосипедистите сигурно ќе бидат задоволни.
Технологијата ќе им помогне на велосипедистите со навигацијата, за менување на мнузика или за јавување на телефонски повици.

На видеото можете да погледнете како изгледа новата паметна јакна, која би требало во продажба да се појави во 2017 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×