(Видео) Најдобриот мотивациски говор на Стив Џобс
Објавено на од во lifestyle

Jobs govor 2“Животот е ограничен, биди храбар и следи ги сопственото срце и интуиција”, им порача Стив Џобс на дипломците на Универзитетот Станфорд во 2005 година кога зборуваше за искуствата откако му беше дијагностициран рак. На младите студенти им порача да ги следат своите соништа и да не живеат туѓи животи.

Во неговиот говор, кој се смета за еден од најдобрите мотивациски говори на сите времиња, Џобс зборува за сите успеси и падови во животот, за смртта, за соништата и идеалите …

Во продолжение е видео во кое може да го погледнете целиот говор на Џобс, кој се состои од три приказни во кои тој објаснува како се откажал од колеџот, како ја основал компанијата Apple, како го отпуштиле од фирмата која ја основал и како на крај повторно се вратил во Apple како извршен директор.

“Чест ми е што се денес да бидам со вас на вашето дипломирање на еден од најголемите и најдобри универзитети во светот. Зборувајќи ја вистината, јас никогаш не дипломирав на универзитет, ова е најблиску што сум бил по прашање на диплома од факултет. Денес сакам да ви раскажам само три приказни од мојот живот. Тоа е се. Не е некоја голем работа. Само три приказни”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×