Виктор Јануковиќ е прогласен виновен за предавство на државата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Судот во Киев го прогласи бившиот претседател на Украина Виктор Јануковиќ виновен во предметот предавство на државата и учествување во промена на границите на земјата. Во пресудата стои дека обвинението е докажано, но казната сè уште не се знае.

1018316866

„Без разлика на тоа што оптужениот не ја призна вината, судот по сослушување на сведоците и јавниот обвинител смета дека вината е докажана“, изјавил судијата.

Јавното обвинителство бара на Јануковиќ да му се одреди затвор од 15 години. Пресудата е објавена без присуство на Јануковиќ кој се наоѓа во Русија. Тој случајот го смета за наместен.

Судот го покрена предметот за предавство на државата против Виктор Јануковиќ при крај на јуни 2017 година. Тоа е едно од низата на кривични дела кои новите украински власти ги покренале против бившиот шеф на државата по државниот удар во 2014 година по што Крим беше анексиран кон Русија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×