Виктор Орбан го отфрли ултиматумот на Манфред Вебер
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
На барање на шефот на Европската народна партија на унгарскиот премиер да се извини за кампања против ЕУ, неговата партија, Фидес, вели дека не се откажува од ништо.
orban_48701Унгарскиот премиер Виктор Орбан, го отфрли ултиматумот на претседателот на Европската комисија Манфред Вебер, лидерот на Европската народна партија (ЕПП), германскиот парламентарен спикер и пратеник на Бундестагот, да престане да води кампања против ЕУ, и да се извини на колегите од ЕПП и да му дозволи на Централноевропскиот Универзитет Џорџ Сорос да остане во Будимпешта.
“Ние нема да се откажеме. Одбраната на европските вредности и христијаните и запирање на масовната имиграција за нас се поважни од партиската дисциплина во рамките на ЕПП”, рече портпаролката на Фидес, објави Танјуг.
Трите услови поставени од Вебер до Фидес беа понудени за да се избегне можното исклучување на владејачката унгарска партија од членството во ЕПП.
Орбан предизвика бурни реакции пред десет дена, кога започна кампања против претседателот на ЕК, Жан-Клод Јункер, кој, како него, беше член на ЕПП, обвинувајќи го Брисел за поддршка на имиграцијата, што е чувствително прашање во Унгарија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×