Витаминка со раст на приходите од 40% во првиот квартал годинава
Објавено на од во Компании

Македонската прехранбена компанија Витаминка објави дека во првите три месеци остварила вкупни приходи од 9,3 милиони евра, што е раст од 40% во споредба со истиот период минатата 2018 година.
vitaminka-prilep

Приходите од продажба на компанијата, кои учествуваат со 98% во вкупните приходи, во првиот квартал се зголемени за 39%, при што приходите од продажба на домашниот пазар се зголемени за 46%, додека продажбата на странскиот пазар е зголемена за 31%

Трошоците во истиот период се зголемени за 36% и изнесуваат 8,5 милиони евра.

Нето добивката за првото тромесечие изнесува 198 илјади евра и е намалена за 46% во споредба со истиот период лани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×