Владата бараше 93,5 милиони евра, но позајми 72,6 милиони евра
Објавено на од во Финансии

Државата се задолжи со 72, 6 милиони евра.

На денешната аукција на државни записи и обврзници беа понудени хартии од вредност во износ од 93, 5 милиони евра, но интересот на инвеститорите беше за 20,9 милиони евра помал, покажуваат податоците од Министерството за финансии.

Издадени се тримесечни, шестемесечни, едногодишни, десетгодишни и петнаесетгодишни државни обврзници. Најголем дел од записите ги купиле банките.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×