ВМРО ДПМНЕ покус за 123 илјади гласа во однос на парламентарните избори
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
izbori

Владејачката партија СДСМ на синоќешните локални избори освоила вкупно 414.088 гласови, што е за 83.049 повеќе во однос на опозициската ВМРО ДПМНЕ, покажуваат пресметките на Капитал на податоците од Државната изборна комисија според гласовите за советите на сите 80 општини, вклучувајќи ги сите скопски општини, без Град Скопје.

Во споредба со парламентарните избори од декември минатата година, произлегува дека СДСМ е во минус од 22.899 гласови.

Меѓутоа, драстичен е падот кај гласовите на ВМРО ДПМНЕ помеѓу двата изборни циклуса.

На овие избори, ВМРО ДПМНЕ освои вкупно 331.039 гласови што е дури 123.538 помалку во споредба со декември лани.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×