Во 2018 најбарани професии во Босна се шофери, готвачи и електричари
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Анализата на порталот “Посао” покажува дека во 2008 година најбараните професии се во продажба, угостителство и администрација, додека минатата година најголемата побарувачка на пазарот на труд била за вработените во продажбата, производството и градежништвото, објави “Српскаинфо”.
лабоур маркетИсто така, пред десет години, меѓу најбараните професии беа комерцијалисти, дипломирани економисти, сметководители, кредитни службеници, административни и државни службеници, а во 2018 возачи, готвачи, електричари.
„Како што измина деценијата, побарувачката за службеници се намали, додека интересот на работодавачите за занаетчии и работници од реалниот сектор е сè поголем“, анализира порталот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×