Во Британија опаѓа поддршката за останување во ЕУ: Ако референдумот е денес, Британците би гласале за излез
Објавено на од во Политика

Според новите податоци во Британија, доколку референдумот се одржи денес, 51% од граѓаните би гласале за излегување од Европската унијa . Преостанатите 49% сакаат да останат во овој блок, пренесува хрватскиот сајт „24.sata.hr“.

Во јуни оваа година, бројките беа различни, односно мнозинството од граѓаните кажаа дека сакаат да останат во Унијата.

Инаку, премиерот Дејвид Камерон вети дека до крајот на 2017 година во Британија ќе се одржи референдум на оваа тема, и дека претходно Британија ќе преговара со Унијата за условите на бритнаското членство во овој блок. Дел од британската јавноста веќе бара овој референдум да се одржи порано.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×