Во Бугарија, активите на инвестициските фондови за прв пат надминаа 2 милијарди евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
За само една година, зголемувањето е 250 милиони евра, поддржано од обновувањето на финансиските пазари.
zx620y348_3911866За прв пат во историјата на Бугарија, средствата на инвестициските фондови надминуваат 2 милијарди евра. Ниските каматни стапки, побарувачката за алтернативна доходност и стабилизирањето на глобалните финансиски пазари се главните причини за ваквиот бум.
На крајот на март нивниот износ е 2062,5 милијарди евра, а зголемувањето за една година е речиси 250 милиони евра.
Сепак, како дел од БДП, фондовата индустрија е далеку од оние во развиените земји. Овде процентот е 3,6%, додека просекот за ЕУ е околу 60%, што може да зборува само за големиот потенцијал на оваа индустрија.
Најголемо учество во фондовите имаат странски менаџерски компании, кои поседуваат 1,295 милијарди евра и 780 милиони евра во бугарските инвестициски фондови. На годишна основа, средствата на бугарските фондови во обврзници најмногу се зголемуваат, а на квартална основа оние на акции, што исто така се објаснува со закрепнувањето на пазарите на капитал во текот на овој период.
Вкупните средства на фондовите се далеку помали од депозитните средства – над 25 милијарди евра. Ова е сосема индикативно за конзервативниот профил на бугарските штедачи кои се потпираат на безбедноста, дури и при нула доходовност на депозитите, што, ако се земе предвид и инфлацијата, реално е во негатива. За разлика од депозитите што се гарантирани до 196.000 лева од државата, не постои покритие за средствата.
Кон крајот на кварталот, многу ризични фондови во Бугарија донесоа двоцифрен принос, па дури и избалансирани и конзервативни шеми ги победија каматните стапки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×