Во Бугарија се предлага различна минимална плата според работата
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Ова е втор чекор откако се отвори дебатата за минимална плата според видот на работа.
левовеНовите правила за утврдување на минималната плата активно се дискутираат во трипартитниот совет. Ова е втор чекор откако се појави идејата за минимална плата според тоа кој каде работи.
“Никој не може да каже дека, во моментов, минималната плата не е близу до реалноста, затоа што не постои објективен начин да се измери тоа. Станува збор за балансирање на силите помеѓу синдикатите и работодавачите, како и притисоците на заедницата врз владата. “, коментира Вања Григорова од КТ„ Подкрепа “.
Теодор Дечев од Здружението на индустриски капитал објасни дали минималната плата е одредена субјективно - минималната плата се одредува во среднорочната буџетска прогноза и понатаму се следи.
„Се залагаме да постои договорен механизам, како и идеи за договарање за одделни минимални плати по економски активности“, рече Дечев.
Вања Григорова објасни дека ако се одобри оваа промена, тоа ќе се случи, откако синдикалните организации и работодавците ќе преговараат и она на што тие се согласат ќе биде запишано како минимална плата.
„Колку и да звучи чудно, ако двете страни седат и дискутира за ова, резултатот ќе биде конечно реален и добар“, рече Теодор Дечев.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×