Во Дубаи наскоро ќе патролираат роботи-полицајци
Објавено на од во hi-tech & business

На почетокот на мај на улиците на Дубаи ќе излезе првиот робот-полицаец, чиј модел е претставен уште во 2015 година.

Овој робот ќе препознава човечки лица на оддалеченост од 20 метри, а на неговиот повеќејазичен и интерактивен дисплеј граѓаните ќе можат да пријавуваат по потреба, па дури и да плаќаат казни.

Роботите специјализирани за полициска работа до 2030 година би требало да се 25% од вкупниот број полицајци во Дубаи, а планот на тамошните власти е да бидат еден од петте најбезбедни градови во светот.

Шефот на полицијата во Дубаи, Абдула Бин Султан, изјави:

„Покрај роботизираната полиција, до 2030 година сите полициски згради 50% од енергијата ќе ја добиваат од автономни извори, а градот ќе има многу напредни полициски механизми, вклучувајќи и полициска станица што ќе нема потреба од вработени луѓе“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×