Во Европа почнува изградбата на најголемата oфшор електрана на ветер во светот
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Проектот за офшор електрана на ветар Hornsea One на данската енергетска компанија Dong Energy, кој ќе биде изграден на повеќе од 400 километри квадратни, доби зелено светло.

Овој проект ќе се гради на 120 километри од британскиот брег, а кога ќе биде завршен ќе може да ги задоволува енергетските потреби на дури милион британски семејства.

Од данската енергетска компанија информираат дека ова ќе биде прва електрана на ветар со сила поголема од 1 GW и дека ќе биде најголема во целиот свет.
Вложувањето е во согласност со растечкиот тренд на изградба на електрани на ветар низ Европа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×