Во Франција шефовите не смеат да им праќаат мејлови на вработените после работа
Објавено на од во Капитал магазин

Новиот закон за работа во Франција, кој е во тек на процедура и поради кои Французите излегуваат на улица, донеси и некои новости кои би можеле со задоволство да се применат и во другите земји.

Имено, меѓудругото, со овие измени се предвидува во компанијата да се утврдат правила според кои вработените нема да може да се вознемируваат после работното време.

working-overtime

Пред две години во Франција е склопен договор меѓу синдикатот и работодавачите во консултантските и инженерските фирми според кој вработените имаат право да бидат без интернет најмалку 11 часа на ден. Но, француските медиуми тоа го пренесоа како забрана за испраќање мејлови на вработените по 18 часот.

Освен Франција, и Германија размислува за воведување на ваква забрана.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×