Во Грција почнуваат процедурите за ратификација на Договорот од Преспа
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Во Грчкиот парламент денеска започнуваа процедурите за ратификација на Преспанскиот договор.

grcki parlament

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи попладнево ќе го разгледува нацрт законот за ратификација и стапување во сила на Договорот од Преспа. Претходно претседателот на парламентот, Никос Вуцис, ќе одржи состанок со потпретседателите за да се одреди колку состаноци ќе одржи комисијата и кога ќе биде закажана пленарната седница. Нацрт законот во саботата беше доставен до грчкиот Парламент, а се очекува да се изгласа до петок.

Поради Преспанскиот договор вчера во Атина беа организирани големи демонстрации на кои дојде и до судири со полицијата, при што имаше повредени и уапсени лица.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×