Во Македонија компаниите чекаат преку 100 денови за наплата на фактура, во ЕУ три пати помалку
Објавено на од во луѓе и компании

28 slika-1Истражувања за плаќачките навики во земјава и остатокот од Европа

Порастот на навременото плаќање на сметките е видлив во Европа, но и во регионот, покажува истражувањето на ЕОЅ. Во споредба со минатата година забележан е раст од 78% на 79% во Европа. Во регионот, забележан е пораст од 76% на 77% во Хрватска и од 74% на 78% во Бугарија, додека пак процентот на навремено платени сметки во Романија останал непроменет, односно 74%. Рокот за плаќање на обврските е намален од 35 на 34 денови во 2018 година. Сепак, и покрај позитивниот тренд, секоја петта сметка низ Европа се плаќа со задоцнување или воопшто не се плаќа. Во просек ненавремено платените сметки се плаќаат за 20 денa по истек на рокот за плаќање. Во Македонија, според последниот Извештај за финансиска стабилност што го изработува Народната банка, а се однесува за 2017 година, едно побарување се наплатува во просек за 109 дена, а просечното време на наплата на фактурите е скратено за шест дена во споредба со годината претходно.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×