Во обид да ја зголеми популарноста, Ципрас најави намалување на даноците и отплата на долгот кон ММФ
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Грчкиот премиер Алексис Ципрас најави намалување на даноците за храна и енергија, како и отплаќање на грчки долг кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).
алексис-ципрас-1_crОвие мерки имаат за цел “Грците да ја почувствуваат заживувањето на економијата што е можно поскоро”, рече Ципрас на прес-конференција.
Заштедата на левичарската влада на Ципрас и економската ситуација што е подобра од очекуваното, ќе и’ овозможат на Грција да отплати 3,6 милијарди евра од заемот од ММФ.
На крајот на април, Грција испрати барање до Европскиот механизам за стабилност (ESM) да добие зелено светло за отплата на долгот.
Во август Грција официјално излезе од програмата за меѓународна финансиска помош, но сеуште е под зголемена контрола на кредиторите, објави Бета.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×