Во октомври лондонска премиера на мјузиклот Лазарус на Дејвид Боуви  
Објавено на од во lifestyle

Мјузиклот Лазарус во кој се појавуваат песни на легендарниот Дејвид Боуви оваа еден ќе ја и ма својата премиера во Лондон, каде ќе се прикажува од октомври до јануари следната година. Лондонската премиера е закажана за 25 октомври

Светската премиера овој мјузикл ја имаше лани во Њујорк само неколку дена пред смртта на Дејвид Боуви.

david-bowieБоуви е ко-сценарист на овој мјузикл заедно со ирскиот писател Енд Валш. Мјузиклот е инспириран од книгата “The man who fell to Earth”, по која во 1976 година е снимен филмот во кој Боуви ја играше главната улога.
Приказната во мјузиклот Лазарус е за еден човеколик вонземјанин кој доаѓа на Земјата.

“Јасно е дека Боуви со мјузиклот сакал на сцена да ја претстави сопствената смрт”, изјави непосредно после неговата смрт режисерот Иво Ван Хув, еден од последните соработници на легендарниот музичар.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×