Во следните пет години Бугарија ќе има потреба од 500 илјади нови работници  
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Bulgaria economyАко економијата на Бугарија продолжи да се развива со сегашното темпо ќе и бидат потребни 500 илјади нови работниции специјалисти. Овие проценки ги изнесе Асоцијацијата на индустриски капитал врз основа на податоците за демографските тенденции, миграцијата и економскиот раст.

Сериозен недостиг ќе има посебно за инженерско-технички кадри, медицински сестри, учители, шофери, како и за работници во туризмот и селското стопанство.

Според оваа Асоцијација, Бугарија веќе го чувствува недостатокот на човечки капитал, што го ограничува економскиот раст.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×