Во Црна Гора странски инвестиции од 241 милион евра, 23% повеќе од лани
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Црна Гора бележи постојан пораст на нето странските инвестиции, кои изнесуваа 241 милиони евра до јули, што е за 23 проценти повеќе од претходната година, соопшти Централната банка на Црна Гора.
fdi_rzwpСтруктурата на инвестициите исто така се менува, така што од поранешниот огромен интерес за недвижнини, странските пари се насочени кон туризмот и банкарството.
Туризмот, банкарството, енергетиката и недвижностите се сектори во кои странските инвеститори најмногу инвестираат, при што нето странските инвестиции се зголемени за 23 проценти повеќе отколку во 2018 година.
Инвестициите во сродни активности, исто така, доведоа до раст на вработеноста.
Оваа година инвестирале дури 82 земји, а Азербејџан предничи со проектот Порто Нови, по што следат Унгарија, Руската Федерација и Холандија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×