Во туризмот во Хрватска работат над 17.000 странци, од кои 2791 Македонци
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Според податоци на хрватското Министерство за внатрешни работи, во моментов има 17,381 странци кои работат во туризмот, а најголем дел работни дозволи се издадени на лица од БиХ. Оваа сезона дури 6.262 Босанци се вработени во хрватскиот туризам.
барменСледат државјани на Србија со 5.982 дозволи и на Македонија со 2.791 дозвола.
Во туризмот на Хрватска легално се вработени  553 косовски државјани, 432 украински државјани, 247 црногорски државјани, 227 албански државјани, 121 тајландски државјани и 117 индиски државјани.
Бројот на странски работници во Хрватска е многу поголем од бројот на издадени работни дозволи, јавуваат хрватски медиуми.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×