Во вториот круг ќе се гласа во 35 општини каде право на глас имаат 833 илјади граѓани
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Вториот круг од локалните избори во Македонија ќе се спроведува на 1.517 избирачки места во 35 општини, каде право на глас имаат 833.710 граѓани.

Во скопските општини Бутел, Кисела Вода, Гази Баба, Чаир, Шуто Оризари и Чаир, право на глас имаат 260.194 граѓани, кои ќе гласаат на 387 избирачки места.

Во останатите 29 општини во Македонија во вториот круг ќе гласаат 573.616 граѓани на 1.130 избирачки места.

Изборната кампања за вториот круг завршува на 27 октомври во 24 часот, по што следи изборниот молк кој трае до завршувањето на изборите во 19 часот на 29 октомври.

Во првиот круг од локалните избори беа избрани градоначалници на Скопје и на 45 општини.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×