Во вториот круг ќе се гласа во 35 општини
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

На 29 октомври ќе се гласа за избор на градоначалник во останатите 35 општини кои не добија градоначалници во првиот круг од локалните избори.

Во вториот круг СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ ќе се натпреваруваат во 19 општини, ДУИ и Алијанса за Албанците во пет, ДУИ и БЕСА во седум, во една општина кандидат на група избирачи и на ВМРО-ДПМНЕ, во една ДУИ и СДСМ, во една СДСМ и Сојузот на Роми и во уште една ДПА и БЕСА.

Според обработените податоци на Државната изборна комисија, во првиот круг СДСМ освои 37 градоначалнички мандати, а нивните кандидати за градоначалници се во предност пред ВМРО-ДПМНЕ во скопските општини Кисела Вода, Бутел и Гази Баба, како и во Виница, Градско, Демир Капија, Јегуновце, Карбинци, Македонска Каменица, Македонски брод, Росоман, Старо Нагоричане и Чашка.

ВМРО-ДПМНЕ во првиот круг освои три градоначалнички мандати и тоа во Илинден, Петровец и Сопиште, а нивните кандидати водат во шест општини – Зрновци, Кавадарци, Новаци, Пробиштип, Чешиново-Облешево и Штип.

Најтесна е разликата меѓу кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ во Штип и Чешиново – Облешево, како и во скопските општини Гази Баба и Кисела Вода.

Во првиот круг две градоначалнички места има освоено Демократската унија за интеграција (ДУИ), две – група избирачи и едно градоначалничко место има освоено Демократската партија на Турците во Центар Жупа.

ДУИ во вториот круг има предност во 11 општини, а Алијансата на Албанците и ДПА водат во по една општина.

Во тек е изборната кампања за вториот круг, а веќе тече и рокот за поднесување на приговори и жалби до Државната изборна комисија.

Вториот круг од локалните избори ќе се одржи на 29 октомври. Изборната кампања за вториот круг завршува на 27 октомври во 24 часот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×