Војната на ѕвездите владее со пазарот на играчки кој во САД пораснал за 7,5%
Објавено на од во lifestyle

Франшизата Војна на ѕвездите (Star Wars) ја подобрила продажбата на играчки на американскиот пазар за првата половина на 2016 година за високи 7,5%.

„Војна на ѕвездите веќе приходуваа 300 милиони долари и до крајот на годината би можеле значајно да ги надминат ланските 700 милиони. Продажбата на играчки експлодира кон крајот на годината, кога се купуваат божикни подароци, но сега за растот се заслужни оние поврзани со Војна на ѕвездите и со снимањето на новиот филм од серијалот“, наведува експертката за пазарот на играчки, Џули Ленет, како што пренесе Ројтерс.

Star Wars играчките ги произведува Hasbro, каде тријат раце од тоа што R2D2, Darth Vader, Yoda, Stormtroopers-ите …, се пополурани од јунаците на Frozen на Disney, иако од компанијата велат дека двата филма и со нив поврзаните играчки се најбрзо растечки нејзини бизниси во второто тромесечие на 2016.

Hasbro е втор најсилен американски производител, со планиран приход од  4,79 милијарди долари, а пред него е Mattel со 5,56 милијарди.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×