Волфганг Ишингер: Нема членство во ЕУ за Србија без признавање на Косово
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
На Србија не треба да и биде дозволено членство во Европската Унија пред признавањето на независноста на Косово, вели Ишингер.
isingerОва го истакна германскиот дипломат Волфганг Ишингер, претседател на годишната конференција за безбедноста во Минхен (MSS), во пораката која ја објави на Твитер.
“Сега секој знае малку повеќе за тоа што не е пожелно. Како можеме да продолжиме? Што треба да добие Србија (признавање на Косово)? Брзо пристапување кон ЕУ? Едно е јасно: нема признание – нема да се приклучи! И Косово мора веднаш да престане да ги дига царините и да добие визна либерализација! “, Напишал германскиот дипломат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×