Вработените ги напуштаат газдите, а не компаниите
Објавено на од во АНАЛИЗА
leaveСкорешно истражување на Gallup покажало дека кај 50 % од вработeните кои дале отказ од работното место причината била тоа што сакале да избегаат од нивните шефови. Друго истражување спроведено во 2006, покажало дека бројот е дури 75%.
Најчесто се покажува дека работниците кои даваат отказ се оние највредните. Тие се луѓе кои имаат чувство дека заслужуваат повеќе, кои сметаат дека имата подобри опции.
Еве 5 причини зошто луѓето се откажуваат од работата:
-Тие не сакаат да работат со нивниот шеф.
-Тие сакаат поголеми можности за напредок
-Сакаат подобар работен/животен баланс.
-Сакаат да заработ повеќе пари.
-Не се задоволни со работната атмосфера.
Може генерално да се заклучи дека 4 од наведените 5 се само различен начин да се искаже дека бараат подобро водство, а компензацијата не е дури ни наведената во првите три!
Прогресивните водачи знаат дека не можеш да купиш работник или лојалносттуку дека тие треба да се заслужат. Задржувањето на талентирани луѓе доаѓа од водството. Имањето на големите менџери и водачи во задржување и развој ги надминува сите работни атрибути.
Еве како слабите водачите можат да ги одбијат големите луѓе:
  1. Им недостасува понизност, се прават непристапни и не ја препознаваат одличната изведба на другите.
  2. Неуспеваат да ги вклучат креативните страни на луѓето- прават луѓето да се чувствуваат помалку инспирирани и непривилигирани.
  3. Не успеваат да ги развијат вештините на другите луѓе- ги потценуваат способностите на луѓето и потенцијалот
  4. Ги вработуваат и туркаат напред погрешни луѓе- преферираат луѓе кои како нив, наместо луѓе кои се покажуваат над сите.
  5. Потценување на различноста и инклузија -не успеваат да ја поттикнат колективната вредност на различностите.
  6. Не споделуваат убедувачка визија – им го скратуваат ентузијамзот на луѓето и целта на нивната работа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×