Врховниот суд на Панама побара апсење на поранешниот претседател за нелегално шпионирање
Објавено на од во Политика

MartinelliВрховниот суд на Панама вчера издаде наредба за апсење на поранешниот претседател на земјата Рикардо Мартинели, осомничен за користење на државни средства заради нелегално шпионирање на над 150 лица, пренесува БТА.

Мултимилионерот, кој ја напуштил Панама во јануари и живее во Мајами, исто така е предмет на шест истраги за корупција.

Мартинели беше претседател на Панама од јули 2009 до јули 2014 година. Тој беше заменет на функцијата од Хуан Карлос Варела, кој уште во 2011 година, кога беше министер за надворешни работи и потпретседател го обвини за корупција и обиди за манипулација на законодавната и судската власт.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×