Втората по големина банка во светот размислува за влез во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
China Construction Bank е сериозно заинтересирана за своето присуство во Бугарија како растечки пазар
hina construction bankВтората по големина банка во Кина, China Construction Bank , размислува за влез во Бугарија. China Construction Bank Corporation  има средства од 3,3 трилиони долари и годишен профит од 37 милијарди долари. “Тие ја посетија Бугарија заедно со извршниот потпретседател на банката и многу сериозен тим и нивниот претставник во Луксембург”, известува БТК.
Претставниците на банката се многу сериозни во врска со темата за нивното присуство во Бугарија и нејзината форма.
“За голема жал државните институции не пројавија интерес, но ние ќе ги обработиме потребните информациите што ги собравме, и следната посета ќе можат да бидат договорени поголеми детали и тоа со институциите од кои зависи остварувањето на ова намера ” изјавува извор кој ја цитира банката.
China Construction Bank Corporation е една од водечките комерцијални банки во Кина и започна со работа во октомври 1954 година како China Construction Bank. Таа котира на берзата во Хонг Конг од октомври 2005 година и на Шангајската берза од септември 2007 година. На крајот на 2018 година пазарната капитализација на банката достигна 207,179 милијарди долари, што ја става на петто место меѓу банките во светот. Со 14.977 филијали и 345.971 вработени, обезбедува комплетни финансиски услуги, вклучувајќи лично банкарство, корпоративно банкарство, управување со инвестиции на стотици милиони физички лица и корпоративни клиенти.
Корпорацијата “China Construction Bank” има широко распространето присуство во светот – преку 200 филијали и подружници на сите нивоа во 29 земји и региони низ целиот свет. Подружниците покриваат повеќе деловни области како што се инвестициски фондови, финансиски лизинг, осигурување на живот, осигурување на имот, инвестициско банкарство, фјучерси и пензии.
Уште во 2013 година, банката почна да размислува за проширување во Европа. Ние сме отворени за “нови можности” во Европа. За таа цел, сепак, регулаторите треба да отворат пристап, рече претседателот на банката, Ванг Хунџан, во интервју за Фајненшал тајмс. Во материјалот, Хундјан вели дека “China Construction Bank е високо ценета на европскиот пазар”. “Ако можеме да најдеме соодветни цели и цената е соодветна и добиваме регулаторна поддршка, мислам дека China Construction Bank ќе ја искористи шансата за спојувања и превземања”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×