Вучиќ очекува поддршка од Макрон за прашањето за Косово
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Срвпскиот претседател, Александар Вучиќ, во своето синоќешно гостување на телевизија Пинк рече дека има големи надежи и очекувања, од посетата на францускиот претседател Емануел Макрон на Србија. за поддршка во спорот  кој земјата го има со Косово, 
pinkНа темата, во своето гостување во телевизиската емисија тој додаде дека очекува „по оваа посета да имаме посилна и посилна поддршка на Франција на европскиот пат, но и на решавање на проблемите во Косово и Метохија“.
“Ние не размислуваме исто, тоа е невозможно, но дека тие можат да разберат некои од нашите барања и потреби, претседателот Макрон, да бидам искрен досега го покажа тоа”, рече Вучиќ.
Претседателот на Србија истакна дека, според него, Макрон  е многу отворен човек со кого не е лесно да се зборува.
“Но, ние не важиме за некој со кого лесно може да се зборува”, истакна Вучиќ, па затоа оцени дека неговиот француски колега и гостин денеска и утре наскоро ќе биде “број еден” во европската политика.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×