Вучиќ организира средба со Заев и Рама во Нови Сад
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Српскиот претседател, Александар Вучиќ, на 10 октомври ќе се состане во Нови Сад со македонскиот премиер, Зоран Заев и албанскиот, Еди Рама.
vucic-rama-zaevКако што најави кабинетот на Вучиќ, средбата ќе се одржи во Офицерскиот дом на Петроварадинската тврдина.
 Вучиќ најавува дека ќе се случи ,,епохална идеја“ за која има целосен консензус.

,,Сфативме дека поединечно сме мали и слаби ако не се обединиме по прашањето на економските слободи.

Ако на пазарот настапиме како блок, тогаш нашата економска сила ќе биде многу поголема. Сакаме подлабоки економски врски, за да се зголемат инвестициите, а тоа е возможно само со целосна слобода на движење, на прометот и на услугите. За оваа идеја имам целосна поддршка од Заев и Рама“-изјави Вучиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×