Вучиќ ветува 500 евра просечна плата во Србија, до крајот на годината
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека просечната плата во Србија изнесува 470 евра и дека до крајот на годината ќе биде 500 или 510 евра.
вучиќВучиќ рече дека ова не е голема просечна плата, но дека е многу повисока од 329 евра, што беше пред само неколку години.
“И оваа просечна плата ќе биде многу поголема пред крајот на годината. Очекувам тоа да изнесува 500 евра, можеби 510 евра, со зголемување на минималната плата и платата во јавниот сектор, особено за медицинскиот сектор, но и за образованието”, рече Вучиќ.
Тој вели дека ова зголемување ќе се заснова на цврста основа, велејќи дека јавниот долг нема да се зголеми во однос на БДП.
Тој, исто така, рече дека Србија влегува во нов инвестициски циклус од десет милијарди евра, што ќе донесе уште поголем раст и плати.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×