Вучиќ: За 10 дена отворање на јужниот крак на Коридорот 10
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Српскиот претседател Александар Вучиќ најави денеска дека за десет дена ќе биде отворен јужниот крак на Коридорот 10.
ALEKSANDAR VUCIC„Би сакал да учествувам на отворањето на јужниот крак на Коридорот 10. За десетина дена ќе можете да патувате кон Скопје, Солун, Атина без ниту еден метар кој не е автопат. Тоа е голема вест“, изјави Вучиќ од Пекинг.
Тој истакна дека Србија сака целосна соработка со Кина,
„Во Европа, кога ќе ја спомнете Кина, сите нешто се правдаат. Јас не се правдам. За разлика од оние кои секојдневно ни порачуваат: „Не ви е место во Европа или не ве сакаме“, Кинезите ни велат: „Ние со вас сакаме“. И ние сакаме“, рече Вучиќ, дополнувајќи дека Кина не го загрозува суверенитетот и интегритетот на Србија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×