Wall Street руши рекорди!
Објавено на од во Економија

Индексот Dow Jones Industrial Average ја надмина денеска на Wall Street психолошката граница од 18.000 поени за прв пат во историјата, откако се подобрија проценките за растот на американскиот БДП.

Индексот Dow Jones сега е на ниво за 175% повисоко од ниското ниво што го достигна на 9 март 2009 година, најниско за 12 години до тогаш.

Како што јавија светските агенции, американското Министерство за трговија објави ревидирана проценка за растот на економијата во третиот квартал која сега изнесува 5%. Претходната проценка говореше за раст од 3,9%. Според најновите податоци на Bloomberg, Dow Jones порасна за 0,3% на 18.009, 98 поени. Standard & Poor’s истовремено зајакна за 0,3% на 2.083,72 поени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×